Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 21, 2014, 06:08:47 am
Početna Pomoć Pretraga Kalendar Prijavljivanje Registracija
Vesti: Dobrodošli!
Ovaj forum namenjen je roditeljima, nastavnicima i aktivistima civilnog društva za razmenu informacija i znanja o inkluzivnom obrazovanju u cilju uzajamne podrške. Forum je sastavan deo sajta www.inkluzija.org i oba su pokrenuta od CIP-Centra za interaktivnu pedagogiju, a uređuje ih Vesna Zlatarović. Tehnička podrška Vedran Vučić, Linux centar.

+  inkluzija.org
|-+  Inkluzija u vrtićima i školama
| |-+  Pedagoški profil, individualizacija, IOP
| | |-+  Pedagoški profil deteta
| | | |-+  Pedagoški profil i/ili defektološki profil
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu. « prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Štampaj
Autor Tema: Pedagoški profil i/ili defektološki profil  (Pročitano 3510 puta)
Nikola021
Newbie
*

« poslato: April 13, 2011, 06:31:23 pm »

Jako mi je drago sto je otvorena ova tema jer smatram da je jako kompleksna!!! Mislim da je potrebno naglasiti da pedagoski profil daje direktne smernice za ucitelje i nastavnike kako da organizuju nastavu za decu sa posebnim potrebama.Medjutim,moje kolege i ja uskoro zavrsavamo fakultet(Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju-smer Inkluzivno obrazovanje) i sve vise zastupamo ideju da se uvede i defektoloski profil jer smatramo da bi on bio osnova za izradu individualnog obrazovnog plana,a i u mnogome bi pomogao nastavnom kadru u redovnim skolama.  
« Poslednja izmena: April 14, 2011, 03:30:35 am admin » Sačuvana
admin
Administrator
Full Member

« Odgovor #1 poslato: April 14, 2011, 03:44:48 am »

Dragi Nikola021,
Vaš posta sam prebacila u ovaj forum kako bismo lakše pratili diskusije u okviru jedne teme - ovoga puta pedagoškog profila.
Jako mi je simpatično kako ste sada upotrebili sintagmu "deca sa posebnim potrebama" iako ste u postu gde ste ste predstavljali naglasili da ste protiv takvog nacina oslovljavanja, jer to mi govori o razvoju razumevanja.
A sada samo kratko da iskomnetarišem - profesionalcima u obrazovanju, profesorima predmetne i razredne nastavne ne treba druga slika o detetu do one koju mogu da dobiju kroz pedagoški profil deteta koji je usmeren na oblasti obrazovanja i vaspitanja za čiju realizaciju su odgovorni. Svrha pedagoškog profila je da omogući nastavnicima da budu učitelji koji su odgovorni za oborazovanje sve dece.
S druge strane, specijalni edukatori i rehabilitatori, kao i npr. lekari, ili psiholozi, mogu  i treba da rade onu vrstu prikupljanja podataka o svojim klijentima koja im treba za uspešno obavljanje posla - pa možemo imati psihološki profil, medicinski profil (anamneza?), defektološki profil (iako to strašno ružno zvuči, i znam da će takav termin izazvati negodovanje i gnušanje osoba sa invaliditetom) ...
Suština je da ne zaboravimo da iza svakog takvog profila postoji osoba, dete sa svim svojim ljudskim pravima, pa i pravima da samostalno odlučuje i vrši izbor.  
« Poslednja izmena: April 15, 2011, 10:48:59 am admin » Sačuvana
akadjole
Newbie
*

« Odgovor #2 poslato: April 16, 2011, 05:28:44 am »

Nisam očekivala ovako iznenadnu reakciju na PP i  predlog , ali šta je tu je.
Drago mi je što ćemo imati prilike da promišljamo o deci iz različitih uglova. Zanima me  kako  definiše pojam inkluzije ( uđžbenik- literatura  i praksa) student defektološkog fakulteta.
Sačuvana
Stranice: [1] Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
Prebaci se na:  

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2011, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!