Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Jul 28, 2014, 06:31:41 pm
Početna Pomoć Pretraga Kalendar Prijavljivanje Registracija
Vesti: Dobrodošli!
Ovaj forum namenjen je roditeljima, nastavnicima i aktivistima civilnog društva za razmenu informacija i znanja o inkluzivnom obrazovanju u cilju uzajamne podrške. Forum je sastavan deo sajta www.inkluzija.org i oba su pokrenuta od CIP-Centra za interaktivnu pedagogiju, a uređuje ih Vesna Zlatarović. Tehnička podrška Vedran Vučić, Linux centar.

+  inkluzija.org
|-+  Inkluzija u vrtićima i školama
| |-+  Personalni asistent i pedagoški asistent
| | |-+  Personalni asistent
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu. « prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Štampaj
Autor Tema: Personalni asistent  (Pročitano 6086 puta)
Jug
Newbie
*
Poruke: 11


E-mail
« poslato: Oktobar 13, 2010, 11:44:02 am »

Institucija Personalnog asistenta vec odavno je prisutna u obrazovanju nekoliko zemalja u okruzenju. Prema novom zakonu o obrazovanju iz 2009. ova institucija nije jasno definisana i iz samog ministarstva prosvete dolaze kontradiktorna misljenja: od toga da se uvodi i da ce biti placeno, cak i sam roditelj da moze biti PA i biti placen za to, do negiranja. Da li iko zna koja je prava istina? Moguce je da kada se obrazuju Interresorne komisije na nivou lokalnih samouprava koje bi trebalo da odlucuju i o potrebama deteta (ukljucujuci i zdravstveni i socijalni, pa i obrazovni momenat) da se pitanje PA nekako provuce i da, zavisno od dobre volje lokalnih samouprava se i odobrava ili ne... Da li je to tako, da li se to moze definisati kao obaveza, yasto PA nije omogucen kao sto je to uradjeno u Hrvatskoj i Sloveniji, kada se vec uvodi Inkluzivni oblik nastave? Postoje ucenici kojima je PA jos kako potreban, da li nedefinisani stav znaci da ce roditelji svakodnevno dezurati po hodnicima, ucionicama skola i pomagati svojoj deci, ostajati bez posla zbog toga...  
Sačuvana
VesnaZ
Global Moderator
Newbie
*****
Poruke: 24



E-mail
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 13, 2010, 12:36:12 pm »

I mene bi zanimali odgovori na ova pitanja, pogotovo što sam čula tumačenje da je personalni asistent kao institucija povezan sa omogućavanjem samostalnog života i punoletsvtvom osobe sa invaliditetom koja ga angažuje. Zanima me kako je to regulisano i da li je regulisano za decu i da li to spada u nadležnosti socijalne zaštite i servisa koje treba razvijati?
Sačuvana
Snezana
Newbie
*
Poruke: 27


« Odgovor #2 poslato: Oktobar 14, 2010, 10:49:26 am »

U Zakonu o osnovama sistema obrazovanja ne pominje se personalni asistent, ali se pominje lični pratilac deteta.
U čl. 4 Pravilnika o dodatnoj obrazovnoj, zdravstvenoj i socijalnoj podršci, gde se navodi lista mogućih neposrednih i posrednih oblika podrške, postoji odredba
"7) angažovanje pratioca za ličnu pomoć detetu radi lakšeg funkcionisanja i komunikacije sa drugima tokom ostvarivanja vaspitno-obrazovnog rada u predškolskoj ustanovi ili obrazovno-vaspitnog rada u školi, tokom celodnevne nastave ili produženog boravka, vannastavnih aktivnosti, izvođenja nastave u prirodi, izleta, ekskurzija, odmora i slično"
Dakle, ovo će biti u nadležnosti interresornih komisija, i sigurno će zavisiti od spremnosti lokalne zajednice da razvija ovaj, i druge servise podrške
Sačuvana
Jug
Newbie
*
Poruke: 11


E-mail
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 15, 2010, 11:40:39 am »

Hvala, najzad da negde, i od nekoga, dobijem konkretan i zadovoljavajuci odgovor... 
Sačuvana
Jug
Newbie
*
Poruke: 11


E-mail
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 18, 2010, 04:47:21 am »

Evo me opet... nastavak Smeško:

formiranje Interresornih komisija - kada i kako? Znam da su lokalne samouprave dobile Pravilnike o dodatnoj obrazovnoj, zdravstvenoj i socijalnoj podrsci detetu i uceniku (i mislim da ovaj Pravilnik daje dosta mogucnosti deci sa posebnim potrebama, samo neko to treba i da zna kako da sprovede i da ima dobre volje za tim, u suprotnom - sve je samo mrtvo slovo na papiru...). Upoznat sam i sa Projektom DILS. E sad, da li se Interresorne komisije osnivaju nezavisno od ovog Projekta, i da li je vec vreme da se one osnuju, ili se mora sacekati realizacija DILS-a, odnosno obuka civilnih organizacija, a onda obuka trenera, pa tek onda obuka i edukacija clanova Komisija? Ako je tako - kada ce se sve to zavrsiti, kada mogu da se nadam ostvarivanju prava na licnog pratioca, kako da ja nateram Opstinu da finansira instituciju licnog pratioca, cak iako Komisija da zeleno svetlo? U Pravilniku sve lepo pise, navodi se i ko pokrece inicijativu za odredjivanje potreba deteta, ali kako Komisija jos nije formirana, nema se kome pisati Zahtev... I niko ne zna ko bi to finansirao... nepuna sedmica je kako je ministar Obradovic posetio ovdasnju lokalnu samoupravu, pa ni on sam nije znao da da odgovor, vec je nadlezne upucivao na sluzbu koja se time bavi, a sluzbe nigde... niko iz opstine, skole, primarne zdravstvene zastite, Centra za socijalni rad ne zna kome da se obrati dalje i kako da Pravilnik realizuju... i pored njihove najbolje volje, sve ostaje stopirano... i ostaje da i dalje sam dolazim do odgovora, i da im onda dostavljam, usmeravam, kao da ja radim u prosveti, a ne da sam samo nezaposljeni roditelj deteta sa retkom bolescu...
oprostite na opsirnosti, nadam se da cete razumeti moje pitanje...  
Sačuvana
admin
Gost
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 18, 2010, 04:51:39 am »

Jug, ovo zaslužuje skroz novi diskusioni forum - cela jedna oblast. Idem da je otvorim, i onda da tamo prebacim ovaj post. Pozzz  Smeško
Sačuvana
Stranice: [1] Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
Prebaci se na:  


Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2011, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!